Jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę - poradnik nie tylko dla początkujących

O piękny ogród trzeba zadbać. Wie to każdy, kto posiada choć kawałek zielonego zakątka wokół własnego domu. Aby na wiosnę mógł on zachwycać nas i sąsiadów, musimy się o niego odpowiednio zatroszczyć także jesienią. Dzisiaj radzimy, jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę, by stworzyć im odpowiednie warunki, ochronić i sprawić, by na wiosnę rozkwitły pełną krasą.

O piękny ogród trzeba zadbać. Wie to każdy, kto posiada choć kawałek zielonego zakątka wokół własnego domu. Aby na wiosnę mógł on zachwycać nas i sąsiadów, musimy się o niego odpowiednio zatroszczyć także jesienią. Dzisiaj radzimy, jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę, by stworzyć im odpowiednie warunki, ochronić i sprawić, by na wiosnę rozkwitły pełną krasą.

 

Najlepszy czas na zabezpieczenie roślin ogrodowych

 

Początkujący ogrodnicy często stosują materiały ochronne już w październiku, jeszcze przed przymrozkami lub w momencie, gdy sporadycznie pojawiają się ujemne temperatury.

Tymczasem jest to podstawowy błąd.

Rośliny w ogrodzie zabezpieczamy na zimę po pojawieniu się pierwszych, długotrwałych przymrozków, ale przed silnymi mrozami. Przez kilka dni roślinność powinna być poddana działaniu niskiej temperatury tj. od -1⁰C do -5⁰C. To ją hartuje i przygotuje do zimowego „odpoczynku”.

Jeszcze do niedawna najlepszym okresem, aby zabezpieczyć rośliny na zimę, był przełom października i listopada. Teraz jednak zmiany klimatyczne spowodowały znacznie zaburzenia w pogodzie. Dodatnia temperatura utrzymuje się jeszcze w grudniu, a przymrozki są sporadyczne. Atak zimy w jej łagodnym ostatnio wydaniu następuje w styczniu lub na przełomie lutego.

Tak naprawdę zatem musimy wcześniej przygotować materiały i śledzić warunki na zewnątrz, gdyż to od nich zależy, kiedy zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę.

 

Czym zabezpieczyć rośliny ogrodowe na zimę

 

Okrywanie roślin na zimę jest podstawą, a sposób ochrony i użyty materiał zależy od rodzaju roślinności, z którą mamy do czynienia. Na rynku istnieje kilka surowców, które spełniają się w tej roli.

  • Agrowłóknina — niezwykle wytrzymała, twarda, dzięki czemu nadaje się do wielorazowego użytku. Można ją wykorzystywać przez kilka sezonów zimowych. Jest także najbardziej popularna ze względu na swoją wszechstronność. Służy do ochrony krzewów, pni drzew owocowych, roślin zimozielonych (różaneczników, bukszpanów itp. ), niskich rabatów i kwietników.

  • Ściółka — naturalna ochrona stworzona ze zdrowych, opadłych liści jest doskonałym zabezpieczeniem korzeni zarówno krzewów, drzew, jak i klombów z kwiatami.

  • Kora dekoracyjna — podobnie jak ściółka zabezpieczy korzenie roślin przed mrozem.

  • Juta — materiał służący dawniej do produkcji worków np. na warzywa. Przepuszcza powietrze, a jednocześnie chroni przed nadmierną ekspozycją na słońce. W ogrodnictwie wykorzystywany jest do stworzenia swego rodzaju namiotów na drewnianych stelażach, które zabezpieczają wysokie rośliny ogrodowe na zimę (krzewy i niewielkie drzewka).

  • Stroisz — to gałązki drzew iglastych, które nie gubią igieł na zimę (np. świerk), którymi obłożyć można byliny oraz krzaki niskopienne. Ochronią je przed mrozem, a także przed ciężkim śniegiem.

  • Mata wiklinowa zabezpieczy krzewy, niewielkie drzewka i wyższe rośliny przed wiatrem i mrozem, a także przed ekspozycją na słońce.

Należy także pamiętać, że roślin nie okrywamy folią. Nie przepuszcza ona powietrza, co może prowadzić do ich gnicia i rozprzestrzeniania się chorób. Można nią natomiast ochronić donice, w których są bulwy kwiatów egzotycznych.

Przejdźmy teraz do poszczególnej roślinności, gdyż niektóre rodzaje wymagają dodatkowych zabiegów ochronnych i pielęgnacyjnych.

 

Jak zabezpieczyć na zimę drzewa owocowe

 

Jeśli posiadasz jabłonie, śliwki lub czereśnie, z pewnością wiesz, że są one niezwykle wrażliwe na mróz i wiatr. Pod ich wpływem kora może pękać, a drzewka chorować. Dawniej do ich zabezpieczania stosowano białą farbę.

Dzisiaj mamy agrowłókninę.

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies× Nie pokazuj więcej tego komunikatu