31 najpopularniejszych roślin na żywopłot... nie tylko w kolorze zielonym

Właściciele domków jednorodzinnych coraz częściej sięgają po roślinność jako formę wydzielenia granic działki. Żywopłot jest piękny, efektowny i praktyczny. Nie tylko zdobi otoczenie domu, ale także zapewnia intymność bardziej niż większość metalowych ogrodzeń. Dzisiaj pokażemy aż 31 popularnych roślin idealnych do stworzenia pięknego żywopłotu.

Właściciele domków jednorodzinnych coraz częściej sięgają po roślinność jako formę wydzielenia granic działki. Żywopłot jest piękny, efektowny i praktyczny. Nie tylko zdobi otoczenie domu, ale także zapewnia intymność bardziej niż większość metalowych ogrodzeń. Dzisiaj pokażemy aż 31 popularnych roślin idealnych do stworzenia pięknego żywopłotu.

Zalety zielonej granicy

Oczywiście naturalne ogrodzenie jest efektowne. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Zdobi otoczenie ogrodu już od wczesnej wiosny aż po późną jesień. Czasami jest dekoracją także zimą, jeśli Twój wybór padnie na rośliny zimozielone na żywopłot. Są one jednak trudniejsze ze względu na mniejszą odporność na niskie temperatury i konieczność zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak efekt jest ich wart.

Żywopłot jest nie tylko piękny, ale także funkcjonalny. Wysoka roślinność posadzona od strony południowej daje bezcenny cień w okresie letnim. Stanowi także naturalną barierę przed wiatrem.

Zapewnia prywatność na działce. Sprawdza się lepiej niż tradycyjna, popularna siatka metalowa.

Żywopłot daje także naturalne schronienie ptakom, które walczą z częścią szkodników. To taka dodatkowa, ale cenna zaleta.

Żywopłot - rodzaje

Może on być wysoki, stworzony z drzew lub niski, którego podstawą są krzewy lub niskie odmianty drzew.

Może być też formowany i nieformowany.

Od naszych preferencji zależy, jaki rodzaj żywopłotu będzie zdobił nasz ogród i jakie rośliny do nich dopasujemy. Mamy do dyspozycji zarówno drzewa i krzewy iglaste, jak i gatunki liściaste.

Nasz przegląd zaczniemy od odmian wysokich na żywopłoty.

Tuje - popularność stożkowych drzew

Chociaż tuje należą do krzewów, wiele z nich dorasta do wysokości powyżej 2 m. Tworzą piękny żywopłot, który zapewnia całkowitą prywatność właścicielom posesji.

Krzewy te cieszyły się największą popularnością około 20-30 lat temu. Dlatego dzisiaj są w wielu naszych ogrodach. Występują zarówno w formie pojedynczych nasadzeń, jak i skupieniach. W dobie największej popularności przeszły szereg metamorfoz. Powstały nowe gatunki, które także dzisiaj doskonale sprawdzają się jako ozdobne żywopłoty.

Tuje to krzewy, które mogą tworzyć żywopłot nieformowany, jednak lepiej wyglądają systematycznie przycinane i kształtowane.

Tuje to opcja dla niecierpliwych. Rosną bardzo szybko. W ciągu dwóch lat mogą osiągnąć ponad 2 m wysokości.

Oto przegląd najbardziej polecanych odmian.

Tuja Smaragd

Charakteryzuje się stożkowym kształtem.

Jej ogromną zaletą są szmaragdowe igły o dużych walorach dekoracyjnych. To roślina zimozielona. Odpowiednio pielęgnowane krzewy mają igły także przy gruncie, co zwiększa walory ozdobne tego rodzaju żywopłotu szybkorosnącego.

Kolejną zaletą Tui Smaragd jest także jej dostępność oraz stosunkowo niska cena w porównaniu z innymi krzewami iglastymi na żywopłot.

Pięknie wygląda formowana. Przybiera wtedy imponujący, stożkowaty kształt.

Tuja Jantar

Przyciąga uwagę głównie barwą swoich łuskowatych igieł. Od wczesnej wiosny zachwyca żółto-zielonym igliwiem, które w zimie przybiera barwę brązowo-żółtą.

Wprawdzie wymaga dość żyznej gleby, jednak jest całkowicie mrozoodporna i może być sadzona w każdym regionie Polski.

Tuja Jantar po 10 latach dorasta do 2 m wysokości, ale może sięgać nawet 5 m. Jest idealną rośliną na żywopłoty. Sprawdza się też jako soliter lub w kompozycjach krzewów i drzew.

Tuja Brabant

Kolejna wysoka odmiana krzewu, która jest idealna jako roślina na żywopłot. Charakteryzuje się pokrojem kolumnowym, miękkimi gałęziami oraz igłami w kształcie łusek. Najbardziej ozdobna jest ich barwa. Intensywna zieleń pięknie zdobi granicę działki. Igły nieznacznie brązowieją zimą, co nie odbiera im uroku. Gęstość gałęzi zapewnia prywatność.

Tuja Brabant rośnie szybko - ok. 35-40 cm na rok. Średnio osiąga wysokość do 4 m, czasem może dorastać do 5 m. Dobrze znosi cięcie, zatem jej wielkość można formować.

Tuja Huebner

Największą zaletą tej odmiany są wiecznie zielone igły. Nie zmieniają one swojej barwy także w chłodne miesiące, nieustannie zdobiąc ogród. Gałęzie są miękkie, skierowane ku górze.

Tuja Huebner rośnie szybko, ale dobrze znosi cięcie. Jest mrozoodporna. Wymaga jednak żyznej, kwaśnej gleby.

Tuja Yellow Ribbon

Ta odmiana krzewu iglastego na żywopłot uwodzi pięknymi, złoto-zielonymi, miękkimi igłami. W okresie zimowym nieco brązowieją, jednak złoty połysk utrzymuje się na nich przez cały czas. Pięknie zdobi ogród. Jest idealna na żywopłoty, alejki, a także jako soliter. Dorasta do ok. 2-3 m. wysokości. Dobrze znosi cięcie i mrozy. Wymaga jednak stale wilgotnej gleby. Susza może spowolnić jej wzrost i brązowić igły.

Świerk — żywopłot z tradycjami

Jest to jedno z najbardziej popularnych drzew w naszej szerokości geograficznej. Kojarzony z choinką bożonarodzeniową świetnie sprawdza się także jako żywopłot. Tym bardziej że obecnie dostępny jest w licznych odmianach, dzięki którym można dopasować jego wygląd do potrzeb i własnych preferencji.

Pięknie prezentuje się świerk srebrzysty o szarych, nawet nieco bielonych igłach lub odmiana Hoopsii, gdzie igły nabierają błękitnej, dekoracyjnej barwy. Te dwa gatunki są najchętniej wybierane wśród iglastych, dużych roślin na formowane żywopłoty.

Świerk może być stożkowaty i ta forma jest bardziej dekoracyjna. Istnieją też odmiany rozłożyste, które lepiej chronią prywatność.

Nie są to drzewa wymagające. Przyjmują się właściwie na każdej glebie, w miejscu słonecznym i zacienionym. Nie wymagają też dużych zabiegów pielęgnacyjnych, a jedynie regularnego cięcia, które zapewnia im odpowiedni kształt.

Świerk pospolity należy sadzić dość gęsto, jeśli chcemy osiągnąć funkcjonalny żywopłot, który zapewni prywatność. Dorasta do ok. 1,5-2 m w dość krótkim czasie.

Przedstawiamy najbardziej polecane odmiany świerków idealne jako rośliny na żywopłoty.

Świerk kłujący “Hoopsii” (Picea pun Hoopsii)

Piękne drzewo iglaste o srebrzysto-zielonych, nieco niebieskawych, twardych igłach. Rośnie wolno. Dorasta nawet do 15 m wysokości. Jest rozłożysty, a przy dobrym nasłonecznieniu gałęzie i igły wyrastają już przy glebie. Pięknie wygląda jako roślina iglasta na żywopłot na dużych działkach.

Nie ma wymagań glebowych. Jest też całkowicie odporny na mróz.

Świerk serbski (Picea omorika)

To piękne drzewo o choinkowym kształcie dorasta do 30 m. W warunkach ogrodowych jest mniejszy. Osiąga wówczas maksymalnie 20 m. Gałęzie rosną już przy glebie, na końcach są lekko podniesione na górze, co nadaje pięknego, naturalnego kształtu.

Igły są ciemnozielone, a na spodzie niebiesko-srebrzyste. Przez cały rok nie zmieniają barwy, stanowiąc wspaniałą ozdobę ogrodu.

Świerk serbski rośnie 35-100 cm rocznie. Jest to zatem roślina dla niecierpliwych, którzy szybko chcą cieszyć się pięknym żywopłotem zapewniającym niemal całkowitą prywatność. Należy je sadzić w odległości 1,5-2 m.

Buk czerwony — ogniste piękno

To imponujące drzewo osiąga wysokość od 1,5 do 4 m wysokości. Jego liście są duże, o pięknej rubinowo-brązowej barwie. To ona jest jego największym atutem.

Buk czerwony dobrze sprawdza się jako jedna z roślin na formowaneżywopłoty. Dobrze znosi przycięcia. Pięknie też wygląda w wersji szpalerów w ogrodzie, czy w parku.

Przyjmuje się zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i w półcieniu. W głębokim cieniu jego liście mogą jednak tracić swoją barwę. Zwróć na to szczególną uwagę.

Jego rozłożyste i duże liście tworzą świetną osłonę przed wiatrem i słońcem, a także zapewniają prywatność od wczesnej wiosny do później jesieni.

Jednak buk czerwony ma duże wymagania glebowe. Nie lubi ziemi piaszczystej i kwaśnej, na której się nie przyjmie.

Polecany jest w szczególności do większych nieruchomości.

Buk pospolity (Fagus sylvatica) - urok polskiej roślinności

To gatunek drzew liściastych znanych na ziemiach polskich od wieków. Doskonale sprawdza się jako roślina na piękne, naturalne nieformowane żywopłoty.

Dorasta do 25-30 m wysokości, jednak tempo wzrostu jest stosunkowo niewielkie. Charakteryzuje się rozłożystą i zaokrągloną koroną.

Piękne 10-centymetrowe liście mają jajowaty kształt. W okresie wegetacyjnym są jasnozielone, a najmłodsze mają charakterystyczną, srebrzystą poświatę. Jesienią przybierają bordowo-brązową barwę, która pięknie zdobi żywopłot.

Grab pospolity (Carpinus betulis) — słoneczna radość jesienią

Grab to przepiękne drzewo o jasnej barwie liści, które jesienią nabierają intensywnie żółtego, słonecznego koloru. Wówczas ujawnia swoją prawdziwą, dekoracyjną twarz.

Dorasta do 1,5-4 m wysokości, ale poddaje się formowaniu, dzięki czemu można stworzyć z niego piękne, regularne żywopłoty. Można go przycinać, co pozwala na kontrolę jego wysokości. Świetnie nadaje się również na alejki jako efektowny szpaler.

Poza walorami estetycznymi ważna jest także jego wytrzymałość. Grab nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze radzi sobie w okresach suszy. W obliczu ostatnich zmian klimatycznych i wysokich temperatur może okazać się to bezcenną cechą.

Irga błyszcząca (Cotoneaster Lucidus)

Jest to doskonała roślina liściasta na żywopłot formowany. Dobrze znosi cięcie. Dorasta zazwyczaj do ok 2 m wysokości, jednak łatwo kontrolować jej wielkość.

Charakterystyczne dla niej są liście o łódkowatym kształcie. Ciemnozielone i błyszczące stanowią doskonałą ozdobę ogrodów. Jest rośliną gęstą, zatem jako żywopłot liściasty zapewnia prywatność od wczesnej wiosny do jesieni.

Doskonale znosi mrozy. Nie ma też wymagań glebowych, dlatego przyjmuje się w wielu regionach Polski.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Roślina na żywopłoty, która zachwyca przede wszystkim swoim kwiatostanem. Jest rozłożysta o ciemnozielonych liściach. Białe, stożkowate kwiaty zmieniają swoją barwę ostatecznie na różową. Żywopłoty z hortensji bukietowej ujawniają cały swój urok od sierpnia do września.

Hortensja bukietowa dorasta do 2-3 metrów. Jest gęsta, zatem gwarantuje prywatność. Doskonale znosi mróz oraz ma niewielkie wymagania glebowe.

Cis pospolity — inwestycja na wieki

Jest to piękne drzewo lub krzew iglasty. Jego największą zaletą jako rośliny na żywopłot jest barwa igieł od jasnozielonej aż po ciemnoszmaragdową.

Żywopłot z cisu pospolitego łatwo poddaje się formowaniu. Można z niego tworzyć ciekawe kształty np. żywopłot stożkowy, czy kolumnowy. Wygląda efektownie i dekoracyjnie. Jednak równie ciekawie prezentuje się w swojej naturalnej formie.

Cis jest rośliną długowieczną i wytrzymałą. Dobrze przyjmuje się zarówno na terenach nasłonecznionych, jak i zacienionych. Doskonale chroni przed wiatrem.

Jednak to, co najistotniejsze to fakt, że cis jest opcją dla cierpliwych. Rośnie bardzo wolno. Potrzebuje kilku lat na osiągnięcie wzrostu dorosłego człowieka. Drzewa rosną na wysokość 3-4 m przez 30 lat.

Oto odmiany cisów cieszące się popularnością:

Cis pośredni Hicksii (Taxus Media Hicksii)

Cis pośredni jest polecany jako roślina iglasta na żywopłoty formowane. Doskonale znosi cięcie, które dodatkowo je zagęszcza. Z drzew można formować z szpalery o kształcie kolumnowym i stożkowym.

Igły mają kolor intensywnie zielony, który utrzymuje się przez cały rok.

Cis pośredni Hicksii polecany jest do miejsc zacienionych, narażonych na działanie wiatru. Charakteryzuje się całkowitą mrozoodpornością. Ma również mniejsze wymagania glebowe niż cis pospolity. Przyjmuje się we wszystkich regionach Polski.

Cis pośredni Hili (Taxus media Hili)

Jest to roślina iglasta na żywopłoty polecana w szczególności do miejsc zacienionych o niezbyt żyznych glebach. Cis pośredni Hili dobrze znosi mróz i cień - także innych roślin.

Rośnie średnio szybko, jednak w ostateczności tworzy zielony, gęsty mur, który doskonale chroni prywatność właścicieli posesji.

Cis pośredni Wojtek (Taxus media Wojtek)

Oto odmiana iglastej rośliny nażywopłoty nieformowane. Jej piękny, strzelisty, kolumnowy kształt sam w sobie jest wystarczająco dekoracyjny. Igły są miękkie, intensywnie zielone przez cały rok.

Cis pośredni Wojtek doskonale znosi miejsca zarówno słoneczne, jak i zacienione. Rośnie jednak stosunkowo wolno.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Nasz przegląd roślin na wysokie żywopłoty kończymy tym znanym pnączem. Przez wiele lat niedoceniane, obecnie wraca do łask. Bluszcz dorasta nawet do 30 m wysokości. Pnie się po ścianach i ogrodzeniach, stanowiąc ich ozdobę. Tworzy żywopłot nieformowany, który obsadza się przy siatkach. To one stanowią jego podporę. Jest gęsty, dlatego jest świetną osłoną.

Liście są ciemnozielone, skórzane. Zachwycają jednak głównie swoim uroczym kształtem serca. Bluszcz jest rośliną zimozieloną.

Lubi gleby wilgotne oraz miejsca zacienione, gdzie rośnie najszybciej.

Krzewy i drzewa do niskich żywopłotów

O ile drzewa polecane są na żywopłoty do większych działek, o tyle krzewy są bardziej uniwersalne. Sprawdzają się na mniejszych nieruchomościach. Mogą służyć także do ozdoby ścieżek i dróg dojazdowych. Dlatego należą do najpopularniejszych roślin na żywopłot zarówno w wersji iglastej, jak i liściastej.

Oto przegląd najpopularniejszych i najciekawszych propozycji.

Cis pospolity Repandens (Taxus Baccata Repandens)

Jest to rozłożysty krzew iglasty osiągający ok. 50 cm wysokości i nawet 1,5 m średnicy. Rewelacyjnie wygląda w skupiskach, dlatego jest świetną rośliną iglastą na żywopłoty niskie.

Wymaga jednak żyznych gleb, lekko kwaśnych. Lepiej adaptuje się w wilgotnym niż w suchym środowisku.

Należy jednak uważać, gdyż jest to odmiana całkowicie trująca.

Cis pośredni Farmen (Taxus Media Farmen)

Jest to niewielkie drzewo iglaste osiągające do 2 m wysokości i rozpiętość do 3 m. Jednak dobrze znosi cięcie i łatwo daje się formować. Dlatego kontrola jego wielkości jest bezproblemowa. W skupiskach jest idealną rośliną na żywopłoty formowane niskie.

Igły są ciemnozielone przez cały rok.

Wymaga dość żyznej i wilgotnej gleby. Nie lubi natomiast suszy, chociaż dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych. Jest mrozoodporny i świetnie adaptuje się w ogrodach we wszystkich regionach Polski.

Cis pospolity Elegantissima (Taxus Elegantissima)

Jest to krzaczasta odmiana iglaka, która od ponad 270 lat nie schodzi z piedestału najbardziej popularnych odmian ogrodowych. Dorasta do 1,5 m wysokości. Młode igły są złoto-zielone, starsze natomiast ciemnozielone ze złotą obwódką.

Ten rozłożysty krzew imponująco prezentuje się w formie niskich żywopłotów, a także jako ozdoba ścieżek, klombów i rabatów. Lubi miejsca półzacienione lub w całkowitym cieniu. Nie ma dużych wymagań glebowych, jednak woli podłoże wilgotne.

Cis pośredni Densiformis (Taxus media Densiformis)

To propozycja, która sprawdzi się zarówno w żywopłotach wysokich, jak i niskich. Rosnący swobodnie cis densiformis dorasta do 3 m wysokości. Ma wówczas kształt stożka o rozłożonej koronie w szczytowej części. Jednak łatwo ulega formowaniu. Można sterować jego wielkością oraz kształtem. Wygląda rewelacyjnie jako żywopłot w granicy działki oraz jako ozdobne szpalery przy ścieżkach.

Nie ma dużych wymagań glebowych i jest odporny na mróz. Jednak, jak wszystkie cisy, lubi półcień i miejsca wilgotne.

Karłowate świerki idealne na niski żywopłot

Chociaż świerk to nasze rodzime drzewo, które kojarzone jest raczej z wysoką rośliną, istnieją też jego niskie odmiany.

Oto kilka z nich, które w szczególności są warte polecenia do przydomowych ogrodów.

Świerk pospolity Ohlendorffii (Picea abies Ohlendorffii)

Ta odmiana iglaka wyróżnia się jaskrawozieloną barwą igieł, które zachowują swój kolor przez cały rok. Jego korona jest gęsta i zwarta. Początkowo kulista, w miarę wzrostu przybiera kształt dekoracyjnego, zaokrąglonego stożka.

Nie wytwarza szyszek, co dla wielu może stanowić dodatkowy walor.

Świerk Ohlendorffii dorasta wprawdzie do 6 m wysokości, jednak rośnie bardzo powoli - zaledwie 5 cm rocznie. Wymaga dość żyznych gleb oraz miejsc nasłonecznionych. Dobrze rośnie też w półcieniu.

Świerk Echiniformis (Picea abies Echiniformis)

Oto odmiana, której daleko do imponujących drzew kojarzonych z tym gatunkiem. Po wielu latach osiąga zaledwie 40 m. Przyrost roczny jest powolny - zaledwie 25-40 mm.

Korona jest kulista, nieregularna i niezwykle gęsta. Wrażenie potęguje żywozielona barwa igieł.

Świerk Echiniformis wygląda rewelacyjnie w skupiskach oraz samodzielnie. Tworzy piękne żywopłoty nieformowane. Może też stanowić ozdobę alejek.

Wymaga żyznych, lekko kwaśnych gleb oraz miejsc nasłonecznionych.

Bukszpan wieczniezielony — idealny na żywopłoty i do dekoracji

Obecnie jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków średnich krzewów na żywopłoty. Liście cieszą soczystą barwą także zimą. Mają skórzany wygląd, który zachwyca połyskującą powierzchnią.

Jego największą zaletą jest podatność na formowanie. Świetnie znosi fantazyjne cięcia. Sprawdza się więc nie tylko jako nażywopłoty, ale także na dekoracje do ogrodu. Można mu nadać niemal dowolną formę — od koła, kwadratu aż po artystyczną rzeźbę.

Żywopłot z bukszpanu dobrze przyjmuje się w cieniu i półcieniu. Krzewy dorastają do około 1,5 metra wysokości, jednak łatwo kontrolować ich kształt i wysokość. Odmiany drzew osiągają 3 metrów.

Jako roślina zimozielona bukszpan nie jest odporny na bardzo niskie temperatury. W okresie zimowym liściom szkodzi przede wszystkim suchy, silny wiatr. W przypadku dużego ochłodzenia krzew wymaga zabiegów ochronnych, o których przeczytać możesz w naszym wcześniejszym wpisie.

Berberys Admiration — piękno nie tylko w zieleni

Jeśli marzy Ci się żywopłot niekoniecznie w kolorze zielonym, ta roślina Cię zachwyci. Najbardziej efektowny jest Berberys Thunberga “Admiration” . Jego duże liście zachwycają piękną, purpurową barwą. Według nas absolutnie reprezentuje 10 najlepszych roślin na żywopłot.

Mode liście początkowo są różowe z delikatnym, czerwonym odcieniem. Jesienią nabierają intensywnego pomarańczowego i czerwonego koloru.

Berberys Admiration nie poddaje się tak łatwo kształtowaniu, jak bukszpan, ale dobrze znosi przycinanie. Pozwala to utrzymać pożądaną wysokość. Co więcej, jest krzewem niskim. Dorasta zaledwie do 40 cm, dlatego polecany jest na żywopłoty do niewielkich działek.

Kolejną zaletą tej rośliny na żywopłot jest jej odporność na mróz i zanieczyszczenie środowiska. Łatwo się adaptuje, nie wymaga dużych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak ze względu na kolce należy pamiętać o zakładaniu rękawic do przycinki.

Należy sadzić go w miejscach nasłonecznionych.

Berberys Thunberga Atropurpurea

Zwolennicy purpurowych dekoracji w ogrodzie będą zachwyceni tą odmianą. Berberys Thunberga Atropurpurea od wczesnej wiosny zachwyca gęstą, kulistą koroną, której liście przybierają barwą ciemnej czerwieni. Jesienią są żółte lub pomarańczowe.

Berberys Thunberga Atropurpurea jest krzewem ciernistym, większym niż odmiana Admiration. Osiąga 1,5-2 m wysokości. Doskonale czuje się w miejscach nasłonecznionych. Wymaga żyznej gleby, ale jest odporny na mrozy.

Głogownik Red Robin - wiosenna feeria barw

Oto propozycja dla Ciebie, jeśli lubisz nieoczekiwaną zmienność natury. Wiosną żywopłot z głogownika Red Robin zachwyci Cię czerwonym kolorem młodych liści. Z czasem przybierają one barwę zieloną, stapiając się ze starszym listowiem.

Łatwy do przycinki nie jest jednak podatny na kształtowanie. Lepiej wyglądał w formie żywopłotu nieformowanego o naturalnym, rozłożystym kształcie. Krzewy osiągają 1,5-3 metrów wysokości.

Jako roślina zimozielona głogownik Red Robin nie jest odporny na mróz. Zimą wymaga okrywania najlepiej agrowłókniną. Dlatego lepiej zrezygnować z niego na froncie domu. Dobrze natomiast prezentować się będzie w formie żywopłotu oddzielającego od innych działek.

Ognik szkarłatny - urok ognistej czerwieni

Ten ciernisty krzew nie zachwyca liśćmi, ale owocami o krwistej barwie. Drobne kulki są na tyle gęste i tak obficie pokrywają gałęzie, że już z daleka przyciągają wzrok.

Krzew jednak nie jest zbyt gęsty. Dlatego świetnie nadaje się jako roślina pienna na siatki lub na inny rodzaj ogrodzenia. Pełni funkcję dekoracyjną, ale jest mniej funkcjonalny. Sadzonki ognika szkarłatnego są idealne jako krzewy na żywopłot naturalny przy wejściu do domu. .

Nie jest rośliną wymagającą. Jest odporny na mróz, zanieczyszczenie środowiska i na choroby. Jednak wymaga miejsc nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.

Dorasta do 1 m wysokości.

Tawuła japońska Goldmound (Spiraea Japonica Goldmound)

Tawuła japońska Goldmound jest naszą kolejną propozycją dla zwolenników ozdobnych żywopłotów. Krzew ten charakteryzuje się przede wszystkim złotymi i jasnozielonymi liśćmi, które nie zmieniają swojej dekoracyjnej barwy przez cały okres wegetacji.

Tawuła japońska Goldmound jest rośliną na niskie żywopłoty nieformowane. Dorasta do 60 cm, a jej korona jest gęsta i kulista. Sama w sobie jest niezwykle dekoracyjna.

Ta odmiana tawuły nie ma dużych wymagań glebowych, jednak lubi miejsca w pełnym słońcu.

Tawuła japońska Little Princess

Tawuła Little Princess jest naszą kolejną propozycją na niskie żywopłoty. Ta odmiana nie zachwyca liśćmi, ale pięknym kwiatostanem. Drobne, ale gęste kwiaty są koloru kremowego i różowego. Zdobią ogród w czerwcu i w lipcu.

Tawuła LIttle Princess dorasta do 60 cm wysokości. Nie wymaga żyznych gleb, dobrze znosi mróz. Jedyne, czego jej trzeba, to słońce.

Tawuła japońska Golden Princess (Spiraea japonica Golden Princess)

Ten karłowaty krzew zachwyca przede wszystkim barwą liści. Złoto-różowa korona jest gęsta i zwarta. Kulisty kształt potęguje jej walory dekoracyjne. Najobficiej kwitnie na młodych pędach, dlatego wiosną wymaga solidnego cięcia.

Najlepiej przyjmuje się w miejscach nasłonecznionych. Nie lubi cienia i zbyt wilgotnych gleb. Jest odporna na mróz.

Dorasta do 50 cm wysokości.

Tawuła japońska Shirobana (Spiraea japonica Shirobana)

Ten kulisty, zwarty krzew najpiękniej prezentuje się w czerwcu. Obsypuje się wówczas gęstymi kwiatami w kolorze białym, który następnie przechodzi w róż. Tworzy piękny żywopłot przy ogrodzeniu lub jako szpaler przy alejkach w ogrodzie. Może być także sadzona jako soliter, gdyż zwarta, kulista korona sprawdza się jako element dekoracyjny w ogrodzie.

Należy ją regularnie przycinać na wiosnę, aby utrzymać pożądany, imponujący kształt.

Dorasta do 60-80 cm wysokości.

Forsycja - wiosenny ogród zalany słońcem

Ten krzew oliwny pochodzi z Azji. Jednak przyjął się w polskich warunkach. Forsycja zachwyca przede wszystkim wczesną wiosną. Niczym bazie nad wodą zwiastuje nadejście ciepłych miesięcy.

I robi to w sposób spektakularny. Jako jedna z niewielu roślin kwitnie jeszcze przed wypuszczeniem liści. Te z kolei wiosną są jaskrawożółte. Drobne, ale gęste pięknie prezentują się w pierwszych tygodniach wiosny. Później zmieniają swoją barwę na tradycyjną zieleń.

Forsycja jest niewysokim krzewem, który jednak trudno formować. Pielęgnacja ogranicza się do przycinania jej wysokości. Tworzy piękne, naturalne i nieformowane żywopłoty.

Polecana jest tym, którzy uwielbiają naturalny charakter ogrodów.

Żywopłot - integralna część działki

Zielone ogrodzenie powiększa Twój ogród. Daje dodatkową dawkę zieleni, które dekoruje przestrzeń. Jest lepszy od betonowych rozwiązań, a ilość dostępnych gatunków ułatwia dopasowanie roślin do własnych preferencji.

Dzisiaj przedstawiliśmy Ci nasz subiektywny zbiór top 31 najlepszych roślin na ogrodzenie ogrodu, wśród których łatwo znaleźć odmianę odpowiednią do swojego ogrodu. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami. Wybierzemy dla Ciebie najlepszą opcję.

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies× Nie pokazuj więcej tego komunikatu